Doradztwo i pomiar wilgotności

Dzielimy się naszą wiedzą i bogatym doświadczeniem z naszymi klientami. Wykonujemy niezbędne w pomiary, które wymagane są w procesie technologicznym układania podłóg, aby zapewnić najwyższą jakość usług.

Drewno jest materiałem anizotropowym i higroskopijnym. Tego typu materiały posiadają zdolność do pochłaniania wilgoci. Własności mechaniczne drewna ściśle zależą od kształtowania się jego wilgotności. W każdym zastosowaniu drewna musi być przestrzegana zasada utrzymania stałej wymaganej wilgotności przy której nie zmienia one swoich kształtów.

Szczególnie istotne jest, aby drewno spełniało odpowiednie parametry pod względem wilgotności przed jego układaniem. Odpowiedni poziom wilgotności drewna przed montażem podłóg pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek takich jakich pękanie czy powstawanie szczelin.

Oferujemy Państwu doradztwo oraz pomiar wilgotności posadzki metodą karbidową urządzeniem CM.

Pomiar metodą karbidową
[do przeredagowania]
Metoda karbidowa (CM Gerät) - wykorzystuje proces chemiczny rozpadu węglika wapnia (karbidu) w wodzie. W wyniku tego procesu powstający acetylen powoduje wzrost ciśnienia w butli stalowej wilgotnościomierza. W celu przeprowadzenia pomiaru, należy pobrać próbkę z podłoża, dokładnie ją rozkruszyć, odważyć i umieścić w specjalnym pojemniku do którego później wkłada się również metalowe kulki i ampułki z węglikiem wapnia. Po szczelnym zamknięciu pojemnika energicznymi ruchami rozkrusza się ampułkę z karbidem w wyniku czego następuje proces chemiczny rozpadu karbidu w skutek zawartej w próbce wilgoci. Ostateczny wynik uzyskuje się po ok. 10-15 minutach. Na podstawie zmierzonego na manometrze ciśnienia możliwy jest odczyt wyniku wilgotności z tabel.